Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSANCurrent1.5 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFrame3.3Frame length4.80 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/10 HPOutput KW0.07 kWOverall Length10.92 inPackaged height4.56 inPackaged length13 inPackaged width5.5 inPhase1Poles2RotationReversibleRPM3000Service factor1Shaft diameter0.250 inShaft Diameter0.250 inShaft extension3.80 inShaft typeFlatSpeed3000 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | N |
| Current | 1.5 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 4.80 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/10 HP |
| Output KW | 0.07 kW |
| Overall Length | 10.92 in |
| Packaged height | 4.56 in |
| Packaged length | 13 in |
| Packaged width | 5.5 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Reversible |
| RPM | 3000 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.250 in |
| Shaft Diameter | 0.250 in |
| Shaft extension | 3.80 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 3000 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |