Area of classificationDiv.2 Class I, Gr. A,B,C&D T2BBreakdown torque (BDT)250%Connection diagram12 Lead 2Δ/ΔDE bearing6309 2RSDE regreasing intervalNo needDegree of protectionIP69KDuty cycleS1Efficiency 100%91%Efficiency 50%90%Efficiency 75%90.5%Enclosure typeTEFCF1/F2 suitableUnsuitableFrequency60 HZFull load amps at 208V50Full load amps at 230V46Full load amps at 460V23Full load RPM3540Full load torque29.3 lb/ftGrease quantityNo needGrease typeMobil polyrex EMHorsepower20Insulation classClass FInverter rating1 VTLocked rotor amps at 230V290Locked rotor amps at 460V145Locked rotor time (hot)12 secondsLocked rotor torque200%Max ambient temperature40°CMax elevation3300 ftMoment of inertia1.19 lb/ft²Mounting TypeC-Face with feetNEMA Code letterGNEMA designBNo load current @ 230V10.00No load current at 460V5.00Number of starts/hr10ODE bearing6309 2RSODE regreasing intervalNo needPhaseThree phasePoles2Power factor 100%90%Power factor 50%76%Power factor 75%85%RotationBidirectionalRPM3400 - 3600Service factor1.15Shaft materialsus304Size256TCSlip1.67%Sound pressure level74 dB (A)StandardNEMA MG1, UL1004Temperature rise (C)80 CTerminal box locationF1Voltage208-230/460
| Area of classification | Div.2 Class I, Gr. A,B,C&D T2B |
| Breakdown torque (BDT) | 250% |
| Connection diagram | 12 Lead 2Δ/Δ |
| DE bearing | 6309 2RS |
| DE regreasing interval | No need |
| Degree of protection | IP69K |
| Duty cycle | S1 |
| Efficiency 100% | 91% |
| Efficiency 50% | 90% |
| Efficiency 75% | 90.5% |
| Enclosure type | TEFC |
| F1/F2 suitable | Unsuitable |
| Frequency | 60 HZ |
| Full load amps at 208V | 50 |
| Full load amps at 230V | 46 |
| Full load amps at 460V | 23 |
| Full load RPM | 3540 |
| Full load torque | 29.3 lb/ft |
| Grease quantity | No need |
| Grease type | Mobil polyrex EM |
| Horsepower | 20 |
| Insulation class | Class F |
| Inverter rating | 1 VT |
| Locked rotor amps at 230V | 290 |
| Locked rotor amps at 460V | 145 |
| Locked rotor time (hot) | 12 seconds |
| Locked rotor torque | 200% |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Max elevation | 3300 ft |
| Moment of inertia | 1.19 lb/ft² |
| Mounting Type | C-Face with feet |
| NEMA Code letter | G |
| NEMA design | B |
| No load current @ 230V | 10.00 |
| No load current at 460V | 5.00 |
| Number of starts/hr | 10 |
| ODE bearing | 6309 2RS |
| ODE regreasing interval | No need |
| Phase | Three phase |
| Poles | 2 |
| Power factor 100% | 90% |
| Power factor 50% | 76% |
| Power factor 75% | 85% |
| Rotation | Bidirectional |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft material | sus304 |
| Size | 256TC |
| Slip | 1.67% |
| Sound pressure level | 74 dB (A) |
| Standard | NEMA MG1, UL1004 |
| Temperature rise (C) | 80 C |
| Terminal box location | F1 |
| Voltage | 208-230/460 |