Ambient temperature (°C)40Assembly/box mountingF1 ¿ F2/F3 CAPABLECEYCountry of OriginMexicoCSAYCurrent3.1 ADesign codeADrive end bearingBallDrive end bearing size6203DutyContinuousEfficiency87.5 %Electrical typeSquirrel Cage Inverter RatedEnclosureTotally enclosed fan cooledFrame56HCFrame MaterialRolled steelFrequency60 HzInsulation classFInverter Load1IP code43KVA codeMMotor orientationHorizontal Or Up Or DownMountingBolt-on baseNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6203Output HP3 HPOutput KW2.2 kWPackaged height8.12 inPackaged length16.12 inPackaged width10.25 inPhase3Poles2Power factor84Resistance main4.04 OhmsRotationReversibleService factor1.15Shaft diameter0.625 inShaft typeNEMA 56Speed3450 rpmStarting methodLine Or InverterThermal protectionNo protectionULRecognizedVoltage575 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Assembly/box mounting | F1 ¿ F2/F3 CAPABLE |
| CE | Y |
| Country of Origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 3.1 A |
| Design code | A |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6203 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 87.5 % |
| Electrical type | Squirrel Cage Inverter Rated |
| Enclosure | Totally enclosed fan cooled |
| Frame | 56HC |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | F |
| Inverter Load | 1 |
| IP code | 43 |
| KVA code | M |
| Motor orientation | Horizontal Or Up Or Down |
| Mounting | Bolt-on base |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6203 |
| Output HP | 3 HP |
| Output KW | 2.2 kW |
| Packaged height | 8.12 in |
| Packaged length | 16.12 in |
| Packaged width | 10.25 in |
| Phase | 3 |
| Poles | 2 |
| Power factor | 84 |
| Resistance main | 4.04 Ohms |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft diameter | 0.625 in |
| Shaft type | NEMA 56 |
| Speed | 3450 rpm |
| Starting method | Line Or Inverter |
| Thermal protection | No protection |
| UL | Recognized |
| Voltage | 575 V |