Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque291LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage56.000A@208.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load92.4%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureOPSBFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame286TCFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps27.0aHP20Hz60Insulation ClassHInverter CodeInverterReadyIP RatingNONEKVA CodeHLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.38967OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque160LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size9@10AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type4056MMotor Weight299Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles6Output @ Frequency20.000HP@60HZOverall Length25.06INPhase3Power Factor74Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque110LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRPM1100 - 1200Service Factor1.15Shaft Diameter1.875INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1180rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current177AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1200Synchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load29°CTemp. Rise @ S.F. Load35°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230/460Voltage @ Frequency230.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 291LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 56.000A@208.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 92.4% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | OPSB |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 286TC |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 27.0a |
| HP | 20 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | InverterReady |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.38967OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 160LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@10AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 4056M |
| Motor Weight | 299 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 20.000HP@60HZ |
| Overall Length | 25.06IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 74 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 110LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.875IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | ShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1180rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 177A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1200 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 29°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 35°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |