Amperage306/153Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBall/RollerEnclosureODPFrame445THeight22.5 inHP125Hz60Insulation ClassClass FLength39.8 inMaterialCast IronMounting TypeFloor/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1100 - 1200Service Factor1.15Shaft Diameter3-3/8 inShaft Length8-1/2 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Squirrel Cage Induction Motor, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating552 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TKKHVoltage230/460Width22 in
| Amperage | 306/153 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball/Roller |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 445T |
| Height | 22.5 in |
| HP | 125 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 39.8 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 3-3/8 in |
| Shaft Length | 8-1/2 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Squirrel Cage Induction Motor, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 552 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Voltage | 230/460 |
| Width | 22 in |