Amperage356Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallEnclosureTEFCFrame5810USHeight30.5 inHP350Hz60Insulation ClassClass FLength72.3 inMaterialCast IronMounting TypeDual/Floor/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM900SeriesSD SeriesService Factor1.15Shaft Diameter3-5/8 inShaft Length6-1/4 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating2065 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TKKHVoltage575Width31.6 in
| Amperage | 356 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 5810US |
| Height | 30.5 in |
| HP | 350 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 72.3 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Dual/Floor/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 900 |
| Series | SD Series |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 3-5/8 in |
| Shaft Length | 6-1/4 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 2065 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Voltage | 575 |
| Width | 31.6 in |