Agency ApprovalsCEAmbient Temperature40°CArmature Current2.5aArmature Inductance37.67mHArmature Inertia6.318LI²Armature Resistance4.24ohmsArmature Voltage200VBase IndicatorNoMountingBase Speed2000rpmBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Drip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEnclosureTENVFeedback DeviceNOFEEDBACKFrameD71DFrame MaterialSteelFrame PrefixDHeater IndicatorNoHeaterInsulation ClassHLifting LugsNoLiftingLugsMotor Lead ExitKoBoxW/TermBlockMotor Lead Quantity/Wire Size2@18AWGMotor Lead TerminationRingTerminalsMotor StandardsIECMounting ArrangementF3Output Power0.450HPOverall Length11.52INProduct FamilyWashDownPulley End Bearing TypeSealedBearingRoHS StatusROHSCOMPLIANTService Factor1Shaft Diameter0.551INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorShaftSlinger
| Agency Approvals | CE |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Armature Current | 2.5a |
| Armature Inductance | 37.67mH |
| Armature Inertia | 6.318LI² |
| Armature Resistance | 4.24ohms |
| Armature Voltage | 200V |
| Base Indicator | NoMounting |
| Base Speed | 2000rpm |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | TENV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | D71D |
| Frame Material | Steel |
| Frame Prefix | D |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Insulation Class | H |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Motor Lead Exit | KoBoxW/TermBlock |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 2@18AWG |
| Motor Lead Termination | RingTerminals |
| Motor Standards | IEC |
| Mounting Arrangement | F3 |
| Output Power | 0.450HP |
| Overall Length | 11.52IN |
| Product Family | WashDown |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.551IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |