Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent0.80 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureTotally enclosed air overFASCO7163-1429Frame3.3Frame length2.24 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/50 HPOutput KW0.01 kWOverall Length5.08 inPackaged height3.38 inPackaged length8 inPackaged width3.38 inPhase1Poles4RotationClockwise shaft endRPM1500Service factor1Shaft diameter0.250 inShaft Diameter0.250 inShaft extension2.30 inShaft typeFlatSpeed1500 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Angle | 40 |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Inside | Smooth |
| Cogged | No |
| Color | Black |
| Cord Material | Polyester |
| Depth | 3/4 in |
| Depth (per rib) | 3/4 in |
| Effective Length (in) | 124 |
| Material | EPDM |
| Max Temp (°F) | 140 |
| Min Temp (°F) | -22 |
| Minimum Pulley Diameter | 12.732 in |
| Number ribs | 1 |
| Outside circumference (in) | 129 |
| outside length | 129 in |
| Reinforced Material | Flex-Bonded Polyester |
| Section | D |
| Series | 9005 |
| Sided | Single Sided |
| Static Conductive | Yes |
| Thickness (in) | 0.75 |
| Top width | 1 1/4 in |
| Top Width (in) | 1.25 |
| Top width (per rib) | 1 1/4 in |
| Type | Banded Heavy Duty |