Ambient temperature (°C)40Amperage0.6CARRIERHC30GR231CENCountry of originMexicoCSAYCurrent.6 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typePermanent split capacitorEMERSONK33CCP915EnclosureOpen air overFASCO7162-7025Frame3.3Frame length4.33 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/16 HPOutput KW0.04 kWOverall Length8.16 inPackaged height3.31 inPackaged length12 inPackaged width5.13 inPhase1Poles2RotationCounterclockwise shaft endRPM3400 - 3600Service factor1Shaft diameter0.312 inShaft Diameter0.312 inShaft extension3.35 inShaft typeDouble flatSpeed3450 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage208-230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 0.6 |
| CARRIER | HC30GR231 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | .6 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| EMERSON | K33CCP915 |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7162-7025 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 4.33 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/16 HP |
| Output KW | 0.04 kW |
| Overall Length | 8.16 in |
| Packaged height | 3.31 in |
| Packaged length | 12 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.312 in |
| Shaft Diameter | 0.312 in |
| Shaft extension | 3.35 in |
| Shaft type | Double flat |
| Speed | 3450 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 208-230 V |