Area of classificationDiv.2 Class I, Gr. A,B,C&D T2BBreakdown torque (BDT)300%Connection diagram9 lead 2Y/YDE bearing6205 2RSDE regreasing intervalNo needDegree of protectionIP69KDuty cycleS1Efficiency 100%84%Efficiency 50%74%Efficiency 75%78%Enclosure typeTEFCF1/F2 suitableUnsuitableFrequency60 HZFull load amps at 208V4.2Full load amps at 230V4Full load amps at 460V2Full load RPM3480Full load torque2.3 lb/ftGrease quantityNo needGrease typeMobil polyrex EMHorsepower1.5Insulation classClass FInverter rating1 VTLocked rotor amps at 230V40Locked rotor amps at 460V20Locked rotor time (hot)12 secondsLocked rotor torque285%Max ambient temperature40°CMax elevation3300 ftMoment of inertia0.072 lb/ft²Mounting TypeC-Face with feetNEMA Code letterMNEMA designBNo load current @ 230V1.50No load current at 460V0.75Number of starts/hr10ODE bearing6205 2RSODE regreasing intervalNo needPhaseThree phasePoles2Power factor 100%91%Power factor 50%73%Power factor 75%82%RotationBidirectionalRPM3400 - 3600Service factor1.15Shaft materialsus304Size56CSlip3.33%Sound pressure level76 dB(A)StandardNEMA MG1, UL1004Temperature rise (C)80 CTerminal box locationF1Voltage208-230/460
| Area of classification | Div.2 Class I, Gr. A,B,C&D T2B |
| Breakdown torque (BDT) | 300% |
| Connection diagram | 9 lead 2Y/Y |
| DE bearing | 6205 2RS |
| DE regreasing interval | No need |
| Degree of protection | IP69K |
| Duty cycle | S1 |
| Efficiency 100% | 84% |
| Efficiency 50% | 74% |
| Efficiency 75% | 78% |
| Enclosure type | TEFC |
| F1/F2 suitable | Unsuitable |
| Frequency | 60 HZ |
| Full load amps at 208V | 4.2 |
| Full load amps at 230V | 4 |
| Full load amps at 460V | 2 |
| Full load RPM | 3480 |
| Full load torque | 2.3 lb/ft |
| Grease quantity | No need |
| Grease type | Mobil polyrex EM |
| Horsepower | 1.5 |
| Insulation class | Class F |
| Inverter rating | 1 VT |
| Locked rotor amps at 230V | 40 |
| Locked rotor amps at 460V | 20 |
| Locked rotor time (hot) | 12 seconds |
| Locked rotor torque | 285% |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Max elevation | 3300 ft |
| Moment of inertia | 0.072 lb/ft² |
| Mounting Type | C-Face with feet |
| NEMA Code letter | M |
| NEMA design | B |
| No load current @ 230V | 1.50 |
| No load current at 460V | 0.75 |
| Number of starts/hr | 10 |
| ODE bearing | 6205 2RS |
| ODE regreasing interval | No need |
| Phase | Three phase |
| Poles | 2 |
| Power factor 100% | 91% |
| Power factor 50% | 73% |
| Power factor 75% | 82% |
| Rotation | Bidirectional |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft material | sus304 |
| Size | 56C |
| Slip | 3.33% |
| Sound pressure level | 76 dB(A) |
| Standard | NEMA MG1, UL1004 |
| Temperature rise (C) | 80 C |
| Terminal box location | F1 |
| Voltage | 208-230/460 |