Ambient temperature (°C)40Amperage2.5-1.5-1.2-1.0Assembly/box mountingF1 onlyCENCountry of originUnited States of AmericaCSAYCurrent9.8/4.8-4.9 ADesign codeNo design codeDrive end bearingSleeveDrive end bearing size6203DutyContinuousEfficiency70 %Electrical typeCapacitor start induction runEnclosureDrip proofFrame56Frame length7.25 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzHP1/15-1/25-1/30-1/40HTC8501.40.4040Insulation classBIP code22KVA codeJMARATHON56C34D2095Motor orientationHorizontalMountingResilient baseNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOpp drive end bearing size6203Output HP0.75 HPOutput KW0.56 kWOverall Length11.22 inPackaged height0 inPackaged length0 inPackaged width0 inPhase1Poles2Power factor74Resistance main0 ohmsRotationSelective counterclockwiseService factor1.25Shaft diameter0.625 inShaft Diameter0.625 inShaft extension1.88 inShaft typeTSpeed3450 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage115/208-230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 2.5-1.5-1.2-1.0 |
| Assembly/box mounting | F1 only |
| CE | N |
| Country of origin | United States of America |
| CSA | Y |
| Current | 9.8/4.8-4.9 A |
| Design code | No design code |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Drive end bearing size | 6203 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 70 % |
| Electrical type | Capacitor start induction run |
| Enclosure | Drip proof |
| Frame | 56 |
| Frame length | 7.25 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| HP | 1/15-1/25-1/30-1/40 |
| HTC | 8501.40.4040 |
| Insulation class | B |
| IP code | 22 |
| KVA code | J |
| MARATHON | 56C34D2095 |
| Motor orientation | Horizontal |
| Mounting | Resilient base |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Opp drive end bearing size | 6203 |
| Output HP | 0.75 HP |
| Output KW | 0.56 kW |
| Overall Length | 11.22 in |
| Packaged height | 0 in |
| Packaged length | 0 in |
| Packaged width | 0 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Power factor | 74 |
| Resistance main | 0 ohms |
| Rotation | Selective counterclockwise |
| Service factor | 1.25 |
| Shaft diameter | 0.625 in |
| Shaft Diameter | 0.625 in |
| Shaft extension | 1.88 in |
| Shaft type | T |
| Speed | 3450 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115/208-230 V |