Agency ApprovalsURAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque6.1LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage1.000A@460.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load84.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTENVFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56HCFrame MaterialStainlessSteelFrequency60.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps1.0aHP0.75Hz60Insulation ClassFInverter CodeInverterDutyIP RatingIP56KVA CodeNLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C15.4OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque5.1LB-FTMotor FinishUNPAINTEDMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3520MMotor Weight34Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles2Output @ Frequency.750HP@60HZOverall Length11.97INPhase3Power Factor88Product FamilyWashDownAllStainlessSteelPull-Up Torque4.3LB-FTPulley Face CodeC-FaceRodent ScreenNoneRPM3400 - 3600Service Factor1.25Shaft Diameter0.625INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed3450rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current11.3AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM3600Synchronous Speed @ Frequency3600RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load67°CTemp. Rise @ S.F. Load84°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230/460Voltage @ Frequency230.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 6.1LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 1.000A@460.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 84.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TENV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56HC |
| Frame Material | StainlessSteel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 1.0a |
| HP | 0.75 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterDuty |
| IP Rating | IP56 |
| KVA Code | N |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 15.4OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 5.1LB-FT |
| Motor Finish | UNPAINTED |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3520M |
| Motor Weight | 34 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 2 |
| Output @ Frequency | .750HP@60HZ |
| Overall Length | 11.97IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 88 |
| Product Family | WashDownAllStainlessSteel |
| Pull-Up Torque | 4.3LB-FT |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 3450rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 11.3A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 3600 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 67°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 84°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |