Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque14.6LB-FTConduit Box MaterialCast IronCurrent @ Voltage3.400A@230.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load82.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame145TFrame MaterialIronFrequency60.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps1.7aHP1Hz60Insulation ClassHInverter CodeInverterReadyIP RatingNONEKVA CodeKLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C16OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque12.1LB-FTMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type0524MMotor Weight56Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles6Output @ Frequency1.000HP@60HZOverall Length12.54INPhase3Power Factor65Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque11.2LB-FTPulley Face CodeStandardRodent ScreenNoneRPM1100 - 1200Service Factor1.15Shaft Diameter0.875INShaft Ground IndicatorShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1155rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current10.2AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1200Synchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load33°CTemp. Rise @ S.F. Load39°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230/460Voltage @ Frequency460.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 14.6LB-FT |
| Conduit Box Material | Cast Iron |
| Current @ Voltage | 3.400A@230.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 82.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 145T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 1.7a |
| HP | 1 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | InverterReady |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 16OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 12.1LB-FT |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 0524M |
| Motor Weight | 56 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 1.000HP@60HZ |
| Overall Length | 12.54IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 65 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 11.2LB-FT |
| Pulley Face Code | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875IN |
| Shaft Ground Indicator | ShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1155rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 10.2A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1200 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 39°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |