Ambient temperature (°C)40Amperage2.7/1.4CENCountry of originMexicoCSAYCurrent2.7/1.4 ADrive end bearingSleeveDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFrame42Frame length4.38 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzInsulation classBMountingResilient RingsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/10 HPOutput KW0.07 kWOverall Length8.49 inPackaged height10 inPackaged length6.5 inPackaged width5.13 inPhase1Poles4RotationReversibleService factor1Shaft diameter0.375 inShaft Diameter0.375 inShaft extension3.15 inShaft typeFlatSpeed1550 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage115/208-230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 2.7/1.4 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 2.7/1.4 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 42 |
| Frame length | 4.38 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Resilient Rings |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/10 HP |
| Output KW | 0.07 kW |
| Overall Length | 8.49 in |
| Packaged height | 10 in |
| Packaged length | 6.5 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.375 in |
| Shaft Diameter | 0.375 in |
| Shaft extension | 3.15 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1550 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115/208-230 V |