Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent.60 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFrame3.3Frame length4.52 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/12 HPOutput KW0.06 kWOverall Length9.69 inPackaged height4.25 inPackaged length11.38 inPackaged width6.5 inPACKARD82171Phase1Poles2RotationCounterclockwise shaft endRPM3000Service factor1Shaft diameter0.250 inShaft Diameter0.250 inShaft extension2.5 inShaft typeFlatSpeed3000 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage460 VYORK024-24115-004
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | .60 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 4.52 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/12 HP |
| Output KW | 0.06 kW |
| Overall Length | 9.69 in |
| Packaged height | 4.25 in |
| Packaged length | 11.38 in |
| Packaged width | 6.5 in |
| PACKARD | 82171 |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| RPM | 3000 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.250 in |
| Shaft Diameter | 0.250 in |
| Shaft extension | 2.5 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 3000 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 460 V |
| YORK | 024-24115-004 |