Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque52LB-FTCurrent @ Voltage29.000A@115.0VDesign CodeLDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load82.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame215Frame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps14.0aHP3Hz60Insulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeGLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.715OhmsAPh/1.56OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque42LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size8@14AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, CapRunMotor StandardsNEMAMotor Type3727LCMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles6Output @ Frequency3.000HP@60HZOverall Length17.51INPhase1Power Factor89Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque30LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRPM1100 - 1200Service Factor1.15Shaft Diameter1.125INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1165rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current81AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load63°CTemp. Rise @ S.F. Load78°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage115-230Voltage @ Frequency115.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 52LB-FT |
| Current @ Voltage | 29.000A@115.0V |
| Design Code | L |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 82.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 215 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 14.0a |
| HP | 3 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.715OhmsAPh/1.56OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 42LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 8@14AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, CapRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3727LC |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 3.000HP@60HZ |
| Overall Length | 17.51IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 89 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 30LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.125IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1165rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 81A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 78°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 115-230 |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |