Agency ApprovalsCEAgency approvalsCEAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Armature Current2.5aArmature current2.5 aArmature Inductance25.388mHArmature inductance25.388 mHArmature Inertia7.804LI²Armature inertia7.804 LI²Armature Resistance2.415ohmsArmature resistance2.415 ohmsArmature Voltage90VArmature voltage90 VBase IndicatorRigidBase indicatorRigidBase Speed1750rpmBase speed1750 RPMBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)Drip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEnclosureTENVFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrameD71DFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrame PrefixDFrame prefixDHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterInsulation ClassFInsulation classFLifting LugsNoLiftingLugsLifting lugsNo lifting lugsMotor Lead ExitKoBoxW/TermBlockMotor lead exitKo box W/Term blockMotor Lead Quantity/Wire Size2@18AWGMotor lead quantity/wire size2 @ 18 AWGMotor Lead TerminationRingTerminalsMotor lead terminationRing terminalsMotor StandardsIECMotor standardsIECMounting ArrangementB35Mounting arrangementB35Output Power0.180HPOutput power0.180 HPOverall Length11.60 inProduct FamilyGeneralPurposeProduct familyGeneral PurposePulley End Bearing TypeSealedBearingPulley end bearing typeSealed bearingRoHS StatusROHSCOMPLIANTRoHS statusROHS compliantService Factor1Service factor1.00Shaft Diameter0.550 inShaft Extension LocationPulleyEndShaft extension locationPulley endShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft ground indicatorNo shaft groundingShaft RotationReversibleShaft rotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerShaft slinger indicatorNo slinger
| Agency Approvals | CE |
| Agency approvals | CE |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Armature Current | 2.5a |
| Armature current | 2.5 a |
| Armature Inductance | 25.388mH |
| Armature inductance | 25.388 mH |
| Armature Inertia | 7.804LI² |
| Armature inertia | 7.804 LI² |
| Armature Resistance | 2.415ohms |
| Armature resistance | 2.415 ohms |
| Armature Voltage | 90V |
| Armature voltage | 90 V |
| Base Indicator | Rigid |
| Base indicator | Rigid |
| Base Speed | 1750rpm |
| Base speed | 1750 RPM |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Enclosure | TENV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | D71D |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frame Prefix | D |
| Frame prefix | D |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Lifting lugs | No lifting lugs |
| Motor Lead Exit | KoBoxW/TermBlock |
| Motor lead exit | Ko box W/Term block |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 2@18AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 2 @ 18 AWG |
| Motor Lead Termination | RingTerminals |
| Motor lead termination | Ring terminals |
| Motor Standards | IEC |
| Motor standards | IEC |
| Mounting Arrangement | B35 |
| Mounting arrangement | B35 |
| Output Power | 0.180HP |
| Output power | 0.180 HP |
| Overall Length | 11.60 in |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Product family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley end bearing type | Sealed bearing |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RoHS status | ROHS compliant |
| Service Factor | 1 |
| Service factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 0.550 in |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft extension location | Pulley end |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Shaft slinger indicator | No slinger |