Agency ApprovalsURAmbient Temperature60°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypeAeroshell#7(-73°CTo+149°C)BlowerNoneBreak-Down Torque58.9LB-FTCurrent @ Voltage9.700A@220.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load85.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEAOFeedback DeviceNOFEEDBACKFrameD100LFrame MaterialStainlessSteelFrame PrefixDFrequency50.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps9.5aHP2.2Hz50/60Insulation ClassHInverter CodeNotInverterKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.697OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque50.7LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size3@14AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsIECMotor Type3634MMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency2.200KW@50HZOverall Length14.22INPhase3Power Factor79Product FamilyWashDownPaintFreePull-Up Torque39.9LB-FTPulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorTapped&KeyRodent ScreenNoneRPM1450/1750Service Factor1.15Shaft Diameter1.103INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1450rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current111AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage200Voltage @ Frequency200.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 60°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Aeroshell#7(-73°CTo+149°C) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 58.9LB-FT |
| Current @ Voltage | 9.700A@220.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 85.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEAO |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | D100L |
| Frame Material | StainlessSteel |
| Frame Prefix | D |
| Frequency | 50.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 9.5a |
| HP | 2.2 |
| Hz | 50/60 |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.697OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 50.7LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@14AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | IEC |
| Motor Type | 3634M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 2.200KW@50HZ |
| Overall Length | 14.22IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 79 |
| Product Family | WashDownPaintFree |
| Pull-Up Torque | 39.9LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped&Key |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1450/1750 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.103IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1450rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 111A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 200 |
| Voltage @ Frequency | 200.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |