Amperage138/69Application TypeGeneral Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range20:01EnclosureTEFCFrame364TSHeight21.2 inHP60Hz50/60Insulation ClassClass FLength30.9 inMaterialCast IronMounting TypeFootedPhase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800SeriesSD SeriesService Factor1.15Shaft Size1-7/8 inTemperature Rating40 deg CTorque Rating178 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TKKHVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage230/460
| Amperage | 138/69 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 20:01 |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 364TS |
| Height | 21.2 in |
| HP | 60 |
| Hz | 50/60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 30.9 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Footed |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Series | SD Series |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Size | 1-7/8 in |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Torque Rating | 178 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 230/460 |