Ambient temperature (°C)60Assembly/box mountingF1 onlyCENCountry of OriginThailandCSANCurrent8.6/5.1/4.0 ADesign codeNo design codeDrive end bearingBallDrive end bearing size6203DutyContinuousEfficiency82 %Electrical typeAC Permament MagnetEnclosureOpen enclosedFrame48ZFrame MaterialRolled steelFrequency60 HzInsulation classFIP code23Motor orientationHorizontal Or Shaft DownMountingROUND - EXTENDED STUDSNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6203Output HP0.75 HPOutput KW0.56 kWPackaged height7.32 INPackaged length14.85 INPackaged width8.28 INPhase1Poles10Power factor60RotationReversibleService factor1.0Shaft typeSingle special extensionSpeed1800 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionNo protectionULRecognizedVoltage115/230/277 V
| Ambient temperature (°C) | 60 |
| Assembly/box mounting | F1 only |
| CE | N |
| Country of Origin | Thailand |
| CSA | N |
| Current | 8.6/5.1/4.0 A |
| Design code | No design code |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6203 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 82 % |
| Electrical type | AC Permament Magnet |
| Enclosure | Open enclosed |
| Frame | 48Z |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | F |
| IP code | 23 |
| Motor orientation | Horizontal Or Shaft Down |
| Mounting | ROUND - EXTENDED STUDS |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6203 |
| Output HP | 0.75 HP |
| Output KW | 0.56 kW |
| Packaged height | 7.32 IN |
| Packaged length | 14.85 IN |
| Packaged width | 8.28 IN |
| Phase | 1 |
| Poles | 10 |
| Power factor | 60 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1.0 |
| Shaft type | Single special extension |
| Speed | 1800 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | No protection |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115/230/277 V |