Ambient temperature (°C)40Amperage7.2CENCountry of originMexicoCSAYCurrent7.2 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFASCO7108-6544Frame4.4Frame MaterialNaFrame materialNaFrequency60 HzInsulation classBMountingRigid baseNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/4 HPOutput KW0.19 kWOverall Length7.37 inPackaged height15 inPackaged length5.13 inPackaged width5.13 inPhase1Poles4RotationClockwise shaft endService factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension2.75 inShaft typeFlatSpeed1600 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 7.2 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 7.2 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7108-6544 |
| Frame | 4.4 |
| Frame Material | Na |
| Frame material | Na |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Rigid base |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/4 HP |
| Output KW | 0.19 kW |
| Overall Length | 7.37 in |
| Packaged height | 15 in |
| Packaged length | 5.13 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 2.75 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1600 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |