Agency ApprovalsCURUSAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque10.5LB-FTCurrent @ Voltage12.500A@115.0VDesign CodeLDrip CoverDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load74.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CZFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHaz Area Class and GroupNoneHaz Area DivisionNotApplicableHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps6.3aInsulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeJLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C2.1417OhmsAPh/1.1287OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque11.7LB-FTMotor Lead Quantity/Wire Size4@16AWG, A&JMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor StandardsNEMAMotor Type3528LMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency1.000HP@60HZOverall Length17.60INPhase1Power Factor69Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque8.29LB-FTPulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorMultipleFlatsRodent ScreenNoneService Factor1.15Shaft Diameter0.625INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1750rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current45.1AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load81°CTemp. Rise @ S.F. Load95°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingDoNotUseVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage @ Frequency115.0V@60HZWinding Thermal 1ManualThermalOverloadWinding Thermal 1 LocationSBWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | CURUS |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 10.5LB-FT |
| Current @ Voltage | 12.500A@115.0V |
| Design Code | L |
| Drip Cover | DripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 74.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56CZ |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Haz Area Class and Group | None |
| Haz Area Division | NotApplicable |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 6.3a |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 2.1417OhmsAPh/1.1287OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 11.7LB-FT |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 4@16AWG, A&J |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3528L |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 1.000HP@60HZ |
| Overall Length | 17.60IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 69 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 8.29LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | MultipleFlats |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1750rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 45.1A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 81°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 95°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | DoNotUse |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | ManualThermalOverload |
| Winding Thermal 1 Location | SB |
| Winding Thermal 2 | None |