Agency ApprovalsCCSAUSEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Constant Torque Speed Range30-60Current @ Voltage340.000A@460.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load95.8%EnclosureTEFCEnclosure Modification841Feedback DeviceNOFEEDBACKFrameL449TFrame MaterialIronFrame PrefixLFrequency60.00HzHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps340.0aHP300Hz60Insulation ClassFInverter CodeInverterReadyIP RatingIP56KVA CodeGMotor Lead Quantity/Wire Size6@2/0AWGMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor TypeA44208MMotor Weight3708Mounting ArrangementF1Number of Poles6Output @ Frequency300.000HP@60HZOverall Length60.47INPhase3Power Factor86Product FamilyGeneralIndustrialPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardRPM1100 - 1200Service Factor1Shaft Diameter3.375INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1190rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1200Synchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVoltage460Voltage @ Frequency460.0V@60HZXP Class and GroupNoneXP DivisionDivisionIIXP Temp CodeT3
| Agency Approvals | CCSAUSEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Constant Torque Speed Range | 30-60 |
| Current @ Voltage | 340.000A@460.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 95.8% |
| Enclosure | TEFC |
| Enclosure Modification | 841 |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | L449T |
| Frame Material | Iron |
| Frame Prefix | L |
| Frequency | 60.00Hz |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 340.0a |
| HP | 300 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| IP Rating | IP56 |
| KVA Code | G |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6@2/0AWG |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | A44208M |
| Motor Weight | 3708 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 300.000HP@60HZ |
| Overall Length | 60.47IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 86 |
| Product Family | GeneralIndustrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 3.375IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1190rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1200 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Voltage | 460 |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | DivisionII |
| XP Temp Code | T3 |