Area of classificationDiv.2 Class I, Gr. A,B,C&D T2BBreakdown torque (BDT)300%Connection diagram9 lead 2Y/YDE bearing6205 2RSDE regreasing intervalNo needDegree of protectionIP69KDuty cycleS1Efficiency 100%85.5%Efficiency 50%74%Efficiency 75%78%Enclosure typeTEFCF1/F2 suitableUnsuitableFrequency60 HZFull load amps at 208V3.1Full load amps at 230V2.8Full load amps at 460V1.45Full load RPM1750Full load torque3 lb/ftGrease quantityNo needGrease typeMobil polyrex EMHorsepower1Insulation classClass FInverter rating1 VTLocked rotor amps at 230V30Locked rotor amps at 460V15Locked rotor time (hot)12 secondsLocked rotor torque285%Max ambient temperature40°CMax elevation3300 ftMoment of inertia0.1 lb/ft²Mounting TypeC-Face with feetNEMA Code letterNNEMA designBNo load current @ 230V2.50No load current at 460V1.25Number of starts/hr12ODE bearing6205 2RSODE regreasing intervalNo needPhaseThree phasePoles4Power factor 100%75%Power factor 50%46%Power factor 75%60%RotationBidirectionalRPM1700 - 1800Service factor1.15Shaft materialsus304Size56CSlip2.78%Sound pressure level61 dB (A)StandardNEMA MG1, UL1004Temperature rise (C)80 CTerminal box locationF1Voltage208-230/460
| Area of classification | Div.2 Class I, Gr. A,B,C&D T2B |
| Breakdown torque (BDT) | 300% |
| Connection diagram | 9 lead 2Y/Y |
| DE bearing | 6205 2RS |
| DE regreasing interval | No need |
| Degree of protection | IP69K |
| Duty cycle | S1 |
| Efficiency 100% | 85.5% |
| Efficiency 50% | 74% |
| Efficiency 75% | 78% |
| Enclosure type | TEFC |
| F1/F2 suitable | Unsuitable |
| Frequency | 60 HZ |
| Full load amps at 208V | 3.1 |
| Full load amps at 230V | 2.8 |
| Full load amps at 460V | 1.45 |
| Full load RPM | 1750 |
| Full load torque | 3 lb/ft |
| Grease quantity | No need |
| Grease type | Mobil polyrex EM |
| Horsepower | 1 |
| Insulation class | Class F |
| Inverter rating | 1 VT |
| Locked rotor amps at 230V | 30 |
| Locked rotor amps at 460V | 15 |
| Locked rotor time (hot) | 12 seconds |
| Locked rotor torque | 285% |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Max elevation | 3300 ft |
| Moment of inertia | 0.1 lb/ft² |
| Mounting Type | C-Face with feet |
| NEMA Code letter | N |
| NEMA design | B |
| No load current @ 230V | 2.50 |
| No load current at 460V | 1.25 |
| Number of starts/hr | 12 |
| ODE bearing | 6205 2RS |
| ODE regreasing interval | No need |
| Phase | Three phase |
| Poles | 4 |
| Power factor 100% | 75% |
| Power factor 50% | 46% |
| Power factor 75% | 60% |
| Rotation | Bidirectional |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft material | sus304 |
| Size | 56C |
| Slip | 2.78% |
| Sound pressure level | 61 dB (A) |
| Standard | NEMA MG1, UL1004 |
| Temperature rise (C) | 80 C |
| Terminal box location | F1 |
| Voltage | 208-230/460 |