Agency ApprovalsURAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque3.15LB-FTCurrent @ Voltage1.000A@380.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load72.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CZFrame MaterialSteelFrequency50.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps1.0aHP5Hz50/60Insulation ClassBInverter CodeNotInverterKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C29.8OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque3.39LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size9@18AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3410MMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles2Output @ Frequency.500HP@60HZOverall Length13.67INPhase3Power Factor72Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque3.01LB-FTPulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorExtThread&KeyRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRPM2850/3450Service Factor1Shaft Diameter0.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed2850rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current5.72AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency3000RPM@50HZTemp. Rise @ Rated Load47°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage190/230/380/460Voltage @ Frequency460.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 3.15LB-FT |
| Current @ Voltage | 1.000A@380.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 72.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56CZ |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 1.0a |
| HP | 5 |
| Hz | 50/60 |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 29.8OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 3.39LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@18AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3410M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 2 |
| Output @ Frequency | .500HP@60HZ |
| Overall Length | 13.67IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 72 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 3.01LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | ExtThread&Key |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RPM | 2850/3450 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 2850rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 5.72A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3000RPM@50HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 190/230/380/460 |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |