Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque80.1LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage7.200A@460.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load89.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame215TFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps7.2aHP5Hz60Insulation ClassFInverter CodeInverterReadyKVA CodeKLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C3.6757OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque55.8LB-FTMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3752MMotor Weight185Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles6Output @ Frequency5.000HP@60HZOverall Length20.52INPhase3Power Factor71Product FamilyWashDownPull-Up Torque51.2LB-FTPulley Face CodeStandardRodent ScreenNoneRPM1100 - 1200Service Factor1.15Shaft Diameter1.375INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1165rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current54.4AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1200Synchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load59°CTemp. Rise @ S.F. Load73°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230/460Voltage @ Frequency230.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 80.1LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 7.200A@460.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 89.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 215T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 7.2a |
| HP | 5 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 3.6757OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 55.8LB-FT |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3752M |
| Motor Weight | 185 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 5.000HP@60HZ |
| Overall Length | 20.52IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 71 |
| Product Family | WashDown |
| Pull-Up Torque | 51.2LB-FT |
| Pulley Face Code | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1165rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 54.4A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1200 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 59°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 73°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |