Ambient temperature (°C)40Amperage1.16CENCENTURY322P957Country of originThailandCSAYCurrent1.16 ADrive end bearingSleeveDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorEMERSONK55EMP890EnclosureTotally enclosed air overFASCO8856KTA-A15UFrame48Frame length3.74 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzGE5KCP39DGR367XInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/5 HPOutput KW0.15 kWPackaged height5.63 inPackaged length15 inPackaged width5.63 inPhase1Poles6RotationClockwise shaft endRPM1075Service factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension4.15 inShaft typeFlatSpeed1075 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage208-230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 1.16 |
| CE | N |
| CENTURY | 322P957 |
| Country of origin | Thailand |
| CSA | Y |
| Current | 1.16 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| EMERSON | K55EMP890 |
| Enclosure | Totally enclosed air over |
| FASCO | 8856KTA-A15U |
| Frame | 48 |
| Frame length | 3.74 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| GE | 5KCP39DGR367X |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/5 HP |
| Output KW | 0.15 kW |
| Packaged height | 5.63 in |
| Packaged length | 15 in |
| Packaged width | 5.63 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 6 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| RPM | 1075 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 4.15 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1075 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 208-230 V |