Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.2 ADrive end bearingSleeveDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFrame42Frame MaterialNaFrame materialNaFrequency60 HzInsulation classBMountingHexagonal hubsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/5 HPOutput KW0.15 kWOverall Length17.17 inPackaged height22 inPackaged length5.13 inPackaged width5.13 inPhase1Poles6Replaced ByOYK6518RotationCounterclockwise shaft endRPM1075Service factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension6.5 inShaft typeFlatSpeed1075 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage208/230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.2 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 42 |
| Frame Material | Na |
| Frame material | Na |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Hexagonal hubs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/5 HP |
| Output KW | 0.15 kW |
| Overall Length | 17.17 in |
| Packaged height | 22 in |
| Packaged length | 5.13 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 6 |
| Replaced By | OYK6518 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| RPM | 1075 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 6.5 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1075 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 208/230 V |