Ambient temperature (°C)40BRINKLEY8253210100CENCountry of originMexicoCSAYCurrent0.60 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureTotally enclosed air overFASCO8253210100Frame3.3Frame length1.95 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFRANKLIN8253210940Frequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/100 HPOutput KW0.01 kWOverall Length4.78 inPackaged height3.38 inPackaged length8 inPackaged width3.38 inPhase1Poles4RotationCounterclockwise shaft endRPM1500Service factor1Shaft diameter0.250 inShaft Diameter0.250 inShaft extension2.3 inShaft typeFlatSpeed1550 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedUNIVERSAL ELECTRICJA2C024Voltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| BRINKLEY | 8253210100 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 0.60 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Totally enclosed air over |
| FASCO | 8253210100 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 1.95 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| FRANKLIN | 8253210940 |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/100 HP |
| Output KW | 0.01 kW |
| Overall Length | 4.78 in |
| Packaged height | 3.38 in |
| Packaged length | 8 in |
| Packaged width | 3.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| RPM | 1500 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.250 in |
| Shaft Diameter | 0.250 in |
| Shaft extension | 2.3 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1550 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| UNIVERSAL ELECTRIC | JA2C024 |
| Voltage | 115 V |