Amperage9.4Application TypeOil Well Pumping MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range10:01EnclosureTEFCFrame215JPHeight13.2 inHP10Hz60Insulation ClassClass FLength25.2 inMaterialCast IronMounting TypeFootedPhase3RotationCW/CCWRPM3400 - 3600Service Factor1.15Shaft Size1.249 inTemperature Rating40 deg CTorque Rating15 ft-lbTypeClose-Coupled Continuous-Duty Type IKHVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage575
| Amperage | 9.4 |
| Application Type | Oil Well Pumping Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 10:01 |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 215JP |
| Height | 13.2 in |
| HP | 10 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 25.2 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Footed |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Size | 1.249 in |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Torque Rating | 15 ft-lb |
| Type | Close-Coupled Continuous-Duty Type IKH |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 575 |