Ambient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Auxillary BoxD-EndTopAuxillary boxD-end topCurrent @ Voltage12.00A@400VCurrent @ voltage12.00 A @ 400 VDuty RatingS1Duty ratingS1Frame132Frequency50.00 HzHigh Voltage Full Load Amps12.0aHigh voltage full load amps12.0 aInsulation ClassFInsulation classFIP RatingIP55IP ratingIP55Motor StandardsNEMAMotor standardsNEMAOutput @ Frequency5.50KW@50HZOutput @ frequency5.50 KW @ 50 HZSpeed969 rpmSpeed CodeSingleSpeedSpeed codeSingle speedStarting MethodFullVoltageStarting methodFull voltageSynchronous Speed @ Frequency1000RPM@50HZSynchronous speed @ frequency1000 RPM @ 50 HZVoltage @ Frequency230V@50HZVoltage @ frequency230 V @ 50 HZ
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Auxillary Box | D-EndTop |
| Auxillary box | D-end top |
| Current @ Voltage | 12.00A@400V |
| Current @ voltage | 12.00 A @ 400 V |
| Duty Rating | S1 |
| Duty rating | S1 |
| Frame | 132 |
| Frequency | 50.00 Hz |
| High Voltage Full Load Amps | 12.0a |
| High voltage full load amps | 12.0 a |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| IP Rating | IP55 |
| IP rating | IP55 |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Output @ Frequency | 5.50KW@50HZ |
| Output @ frequency | 5.50 KW @ 50 HZ |
| Speed | 969 rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Starting Method | FullVoltage |
| Starting method | Full voltage |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1000RPM@50HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 1000 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230V@50HZ |
| Voltage @ frequency | 230 V @ 50 HZ |