Agency ApprovalsULAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Constant Torque Speed Range6-60Current @ Voltage138.000A@230.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load94.5%EnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame404TFrame MaterialIronFrequency60.00HzHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps69.0aHP60Hz60Insulation ClassFInverter CodeNotInverterIP RatingNONEKVA CodeGMax Speed2700rpmMotor Lead Quantity/Wire Size3@4AWGMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor TypeA40064MMotor Weight1322Mounting ArrangementF1Number of Poles6Output @ Frequency60.000HP@60HZOverall Length38.22INPhase3Power Factor86Product FamilyGeneralIndustrialPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardRPM1100 - 1200Service Factor1Shaft Diameter2.875INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorShaftSlingerSpeed1185rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1200Synchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVoltage230/460Voltage @ Frequency230.0V@60HZXP Class and GroupCLIGPC, DXP DivisionDivisionIXP Temp CodeT3C
| Agency Approvals | UL |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Constant Torque Speed Range | 6-60 |
| Current @ Voltage | 138.000A@230.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 94.5% |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 404T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 69.0a |
| HP | 60 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | G |
| Max Speed | 2700rpm |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@4AWG |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | A40064M |
| Motor Weight | 1322 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 60.000HP@60HZ |
| Overall Length | 38.22IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 86 |
| Product Family | GeneralIndustrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 2.875IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Speed | 1185rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1200 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| XP Class and Group | CLIGPC, D |
| XP Division | DivisionI |
| XP Temp Code | T3C |