Ambient Temperature40 °CArmature Current102 aArmature Voltage500 VBase IndicatorRigidBase Speed1150 RPMBrushes2/419904-51ABDuty RatingCONTEnclosureDPField Voltage300 VFrameC2515ATZFrame MaterialExposed LaminationsHP60Insulation ClassFMax Speed1900 RPMMotor StandardsNEMAMotor Weight916Mounting ArrangementF2Overall Length42.44 inRPM1100 - 1200Service Factor1Shaft Diameter2.374INShaft Ground IndicatorNo Shaft GroundingVoltage500
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Armature Current | 102 a |
| Armature Voltage | 500 V |
| Base Indicator | Rigid |
| Base Speed | 1150 RPM |
| Brushes | 2/419904-51AB |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | DP |
| Field Voltage | 300 V |
| Frame | C2515ATZ |
| Frame Material | Exposed Laminations |
| HP | 60 |
| Insulation Class | F |
| Max Speed | 1900 RPM |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Weight | 916 |
| Mounting Arrangement | F2 |
| Overall Length | 42.44 in |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 2.374IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Voltage | 500 |