Ambient temperature (°C)40BDP CARRIER398ACENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.5 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFrame3.3Frame length3.68 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingLugNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/20 HPOutput KW0.04 kWOverall Length6.33 inPackaged height7 inPackaged length6.25 inPackaged width6.06 inPACKARD82180Phase1Poles2RotationClockwise shaft endShaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension2.10 inShaft typeFlatSpeed3300 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedUNIVERSAL ELECTRICJA1P053Voltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| BDP CARRIER | 398A |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.5 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 3.68 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Lug |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/20 HP |
| Output KW | 0.04 kW |
| Overall Length | 6.33 in |
| Packaged height | 7 in |
| Packaged length | 6.25 in |
| Packaged width | 6.06 in |
| PACKARD | 82180 |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| Shaft diameter | 0.313 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
| Shaft extension | 2.10 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 3300 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| UNIVERSAL ELECTRIC | JA1P053 |
| Voltage | 115 V |