Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque11LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage16.000A@115.0VDesign CodeLDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load75.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps8.0aHP1-1/2Hz60Insulation ClassBInverter CodeNotInverterIP RatingNONEKVA CodeJLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C1.42OhmsAPh/1.4OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque8.5LB-FTMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor StandardsNEMAMotor Type3546LMotor Weight73Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency1.500HP@60HZOverall Length17.40INPhase1Power Factor78Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque6.5LB-FTPulley Face CodeC-FaceRodent ScreenNoneRPM1700 - 1800Service Factor1Shaft Diameter0.625INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1725rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current47AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1800Synchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load77°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage115-230Voltage @ Frequency115.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 1 LocationEPWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupCLIGPD;CLIIGPF, GXP DivisionDivisionIXP Temp CodeT2C
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 11LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 16.000A@115.0V |
| Design Code | L |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 75.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 8.0a |
| HP | 1-1/2 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 1.42OhmsAPh/1.4OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 8.5LB-FT |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3546L |
| Motor Weight | 73 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 1.500HP@60HZ |
| Overall Length | 17.40IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 78 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 6.5LB-FT |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1725rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 47A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 77°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 115-230 |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 1 Location | EP |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| XP Division | DivisionI |
| XP Temp Code | T2C |