Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque396LB-FTConduit Box MaterialCast IronCurrent @ Voltage58.000A@460.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load94.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCEnclosure ModificationSevereDuty
Key Features
| Pull-Up Torque | 183LB-FT |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 2.125IN |
| Shaft Ground Indicator | No
- Grounding
|
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1775rpm |
| Speed Code | Single
- Speed
|
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 397A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 64°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 79°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No
- Sensor
|
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not
- Applicable
|