Agency ApprovalsULAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneCurrent @ Voltage6.500A@460.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load90.2%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame184TFrame MaterialIronFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneHeater IndicatorHeaterIncluded, 115VHigh Voltage Full Load Amps6.5aHP5Hz60Insulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeKLifting LugsStandardLiftingLugsLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size3@16AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor TypeX0642MMounting ArrangementF1Number of Poles4Output @ Frequency5.000HP@60HZOverall Length17.50INPhase3Power Factor80Product FamilySuper-EChemicalProcessingPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSNON-COMPLIANTRPM1700 - 1800Service Factor1Shaft Diameter1.125INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1750rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage460Voltage @ Frequency460.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupCLIGPD;CLIIGPF, GXP DivisionDivisionIXP Temp CodeT3C
| Agency Approvals | UL |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 6.500A@460.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 90.2% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 184T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | HeaterIncluded, 115V |
| High Voltage Full Load Amps | 6.5a |
| HP | 5 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@16AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | X0642M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 5.000HP@60HZ |
| Overall Length | 17.50IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 80 |
| Product Family | Super-EChemicalProcessing |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSNON-COMPLIANT |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 1.125IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1750rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 460 |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| XP Division | DivisionI |
| XP Temp Code | T3C |