Agency ApprovalsCEAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque14.2LB-FTDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTElectrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame145TCFrame MaterialSteelFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterInsulation ClassFInverter CodeInverterReadyLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C6.9119OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque11.2LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles2Overall Length13.28INPhase3Product FamilyWashDownPull-Up Torque6.33LB-FTPulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTShaft Diameter0.875INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorShaftSlingerSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current25.9AStarting MethodDirectonlineTemp. Rise @ Rated Load44°CTemp. Rise @ S.F. Load52°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CE |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 14.2LB-FT |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 145TC |
| Frame Material | Steel |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 6.9119OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 11.2LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 13.28IN |
| Phase | 3 |
| Product Family | WashDown |
| Pull-Up Torque | 6.33LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| Shaft Diameter | 0.875IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 25.9A |
| Starting Method | Directonline |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 52°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |