Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque12.1LB-FTCurrent @ Voltage7.700A@220.0VDesign CodeLDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load83.8%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureOPENFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56HZHFrame MaterialSteelFrequency50.00HzFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps6.2aHP1-1/2Hz60/50Insulation ClassFInverter CodeNotInverterIP RatingNONEKVA CodeJLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.363OhmsAPh/1.33OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque12LB-FTMotor FinishCLEARCOATMotor Lead Quantity/Wire Size4@16AWG, A&JMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, CapRunMotor StandardsNEMAMotor Type3540LCMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency1.500HP@50HZOverall Length14.37INPhase1Power Factor93Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque8.43LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRPM1725/1425Service Factor1.15Shaft Diameter0.875INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1425rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current109AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load36°CTemp. Rise @ S.F. Load42°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage110/115-220/230Voltage @ Frequency230.0V@60HZWinding Thermal 1AutomaticThermalOverloadWinding Thermal 1 LocationSKWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 12.1LB-FT |
| Current @ Voltage | 7.700A@220.0V |
| Design Code | L |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 83.8% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | OPEN |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56HZH |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50.00Hz |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 6.2a |
| HP | 1-1/2 |
| Hz | 60/50 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.363OhmsAPh/1.33OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 12LB-FT |
| Motor Finish | CLEARCOAT |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 4@16AWG, A&J |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, CapRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3540LC |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 1.500HP@50HZ |
| Overall Length | 14.37IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 93 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 8.43LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1725/1425 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1425rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 109A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 36°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 42°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 110/115-220/230 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | AutomaticThermalOverload |
| Winding Thermal 1 Location | SK |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |