Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque57.9LB-FTCurrent @ Voltage18.500A@208.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load89.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame184TZFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeC-FaceFront Shaft IndicatorSpecialCombosNotListedFull Load Torque0LB-FTHaz Area Class and GroupNoneHaz Area DivisionNotApplicableHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps8.4aInsulation ClassFInverter CodeInverterReadyKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C1.43OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque48.2LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size9@16AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3646MMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles2Output @ Frequency7.500HP@60HZOverall Length19.87INPhase3Power Factor93Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque39.9LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneService Factor1.15Shaft Diameter1.125INShaft Extension LocationDoubleShaftShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed3450rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current91AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency3600RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load74°CTemp. Rise @ S.F. Load92°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage @ Frequency460.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 57.9LB-FT |
| Current @ Voltage | 18.500A@208.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 89.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 184TZ |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | C-Face |
| Front Shaft Indicator | SpecialCombosNotListed |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Haz Area Class and Group | None |
| Haz Area Division | NotApplicable |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 8.4a |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 1.43OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 48.2LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@16AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3646M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 2 |
| Output @ Frequency | 7.500HP@60HZ |
| Overall Length | 19.87IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 93 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 39.9LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.125IN |
| Shaft Extension Location | DoubleShaft |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 3450rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 91A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 74°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 92°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |