Agency ApprovalsURAmbient Temperature5°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque101LB-FTCurrent @ Voltage12.500A@460.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty Rating60MINEfficiency @ 100% Load92.4%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTENVFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame215TCFrame MaterialStainlessSteelFrequency60.00HzFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHaz Area Class and GroupNoneHaz Area DivisionNotApplicableHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps12.5aInsulation ClassHInverter CodeInverterDutyKVA CodeKLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.799OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque74.2LB-FTMax Speed6000rpmMotor Lead Quantity/Wire Size9@14AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3756MMounting ArrangementF3No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency10.000HP@60HZOverall Length20.68INPhase3Power Factor81Product FamilyWDAllSSEncapsulatedPull-Up Torque53.6LB-FTPulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTService Factor1Shaft Diameter1.375INShaft Ground IndicatorShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1770rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current105AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load77°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage @ Frequency230.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 5°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 101LB-FT |
| Current @ Voltage | 12.500A@460.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | 60MIN |
| Efficiency @ 100% Load | 92.4% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TENV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 215TC |
| Frame Material | StainlessSteel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Haz Area Class and Group | None |
| Haz Area Division | NotApplicable |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 12.5a |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | InverterDuty |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.799OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 74.2LB-FT |
| Max Speed | 6000rpm |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@14AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3756M |
| Mounting Arrangement | F3 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 10.000HP@60HZ |
| Overall Length | 20.68IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 81 |
| Product Family | WDAllSSEncapsulated |
| Pull-Up Torque | 53.6LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 1.375IN |
| Shaft Ground Indicator | ShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1770rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 105A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 77°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |