Amperage13.8/6.9Application TypeGeneral Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range20:01EnclosureTEFCFrame184THeight12.9 inHP5Hz60Insulation ClassClass FLength15.5 inMaterialCast IronMounting TypeFoot/TopPhase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800SeriesSD SeriesService Factor1.15Shaft Size1.122 inTemperature Rating40 deg CTorque Rating15 ft-lbTypeContinuous-Duty Type IKHVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage230/460Width9.6 in
| Amperage | 13.8/6.9 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 20:01 |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 184T |
| Height | 12.9 in |
| HP | 5 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 15.5 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Foot/Top |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Series | SD Series |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Size | 1.122 in |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Torque Rating | 15 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type IKH |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 230/460 |
| Width | 9.6 in |