Agency ApprovalsURAgency approvalsURAmbient Temperature50°CAmbient temperature (°C)50Auxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary boxNo auxillary boxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBase indicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)BlowerNoneBreak-Down Torque67.3LB-FTBreak-down torque67.3 lb-ftCurrent @ Voltage11.300A@460.0VCurrent @ voltage11.300 A @ 460.0 VDesign CodeBDesign codeBDrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEfficiency @ 100% Load91.0%Efficiency @ 100% load91.0 %Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedElectrically isolated bearingNot electrically isolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrame215TFrame MaterialIronFrame materialIronFrequency60.00 HzFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTFull load torque0 lb-ftHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHigh Voltage Full Load Amps11.3aHigh voltage full load amps11.3 aInsulation ClassFInsulation classFInverter CodeInverterReadyInverter codeInverter readyKVA CodeHKVA codeHLifting LugsStandardLiftingLugsLifting lugsStandard lifting lugsLine-line res @ 25° C0.791 Ohms A Ph / 0 Ohms B PhLine-Line Res. @ 25° C0.791OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked bearing indicatorLocked bearingLocked-Rotor Torque29LB-FTLocked-rotor torque29 lb-ftMotor Lead Quantity/Wire Size3@14AWGMotor lead quantity/wire size3 @ 14 AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor letter typeThree phaseMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor Type0742MMotor type0742MMounting ArrangementF1Mounting arrangementF1No-Load Current0ANo-load current0 ANumber of Poles2Number of poles2Output @ Frequency10.000HP@60HZOutput @ frequency10.000 HP @ 60 HZOverall Length19.50 inPhase3Power Factor91Power factor91Product FamilyChemProcessS/P32-8IEEE841Product familyChem process S/P 32-8 IEEE 841Pull-Up Torque22.4LB-FTPull-up torque
| Agency Approvals | UR |
| Agency approvals | UR |
| Ambient Temperature | 50°C |
| Ambient temperature (°C) | 50 |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary box | No auxillary box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Base indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 67.3LB-FT |
| Break-down torque | 67.3 lb-ft |
| Current @ Voltage | 11.300A@460.0V |
| Current @ voltage | 11.300 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Design code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.0% |
| Efficiency @ 100% load | 91.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Electrically isolated bearing | Not electrically isolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | 215T |
| Frame Material | Iron |
| Frame material | Iron |
| Frequency | 60.00 Hz |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Full load torque | 0 lb-ft |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 11.3a |
| High voltage full load amps | 11.3 a |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| Inverter code | Inverter ready |
| KVA Code | H |
| KVA code | H |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Lifting lugs | Standard lifting lugs |
| Line-line res @ 25° C | 0.791 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.791OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked bearing indicator | Locked bearing |
| Locked-Rotor Torque | 29LB-FT |
| Locked-rotor torque | 29 lb-ft |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@14AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 3 @ 14 AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor letter type | Three phase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Type | 0742M |
| Motor type | 0742M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| No-load current | 0 A |
| Number of Poles | 2 |
| Number of poles | 2 |
| Output @ Frequency | 10.000HP@60HZ |
| Output @ frequency | 10.000 HP @ 60 HZ |
| Overall Length | 19.50 in |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 91 |
| Power factor | 91 |
| Product Family | ChemProcessS/P32-8IEEE841 |
| Product family | Chem process S/P 32-8 IEEE 841 |
| Pull-Up Torque | 22.4LB-FT |
| Pull-up torque | 22.4 lb-ft |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley end bearing type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley face code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Pulley shaft indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RoHS status | ROHS compliant |
| Service Factor | 1.15 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375 in |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Shaft slinger indicator | Shaft slinger |
| Speed | 3500 RPM |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Start Configuration | DOL |
| Start configuration | DOL |
| Starting Current | 81A |
| Starting current | 81 A |
| Starting Method | Directonline |
| Starting method | Direct on line |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600RPM@60HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Temp rise @ rated load | 50° C |
| Temp rise @ SF load | 63° C |
| Temp. Rise @ Rated Load | 50°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 63°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Vibration sensor indicator | No vibration sensor |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Voltage @ frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPA, B, C, D |
| XP class and group | CLI GP A,B,C,D |
| XP Division | DivisionII |
| XP division | Division II |
| XP Temp Code | T3 |
| XP temp code | T3 |