Amperage250Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallEnclosureWPIIFrame6812/13 USHeight80.3 inHP2000Hz60Insulation ClassClass FLength91.2 inMaterialCast IronMounting TypeHorizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCCWRPM1100 - 1200Service Factor1.15Shaft Diameter4-7/8 inShaft Length9-1/4 inSpecial FeaturesMedium Voltage Motors, Severe Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating8842 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVoltage4000Width56.7 in
| Amperage | 250 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure | WPII |
| Frame | 6812/13 US |
| Height | 80.3 in |
| HP | 2000 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 91.2 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CCW |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 4-7/8 in |
| Shaft Length | 9-1/4 in |
| Special Features | Medium Voltage Motors, Severe Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 8842 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Voltage | 4000 |
| Width | 56.7 in |