Agency ApprovalsURAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque738LB-FTCurrent @ Voltage168.000A@230.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load95.4%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEBCFeedback DeviceENCODERFrame365TFrame MaterialIronFrequency60.00HzFront Face CodeEncoder/FeedbackDeviceFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps84.0aHP75Hz60Insulation ClassHInverter CodeInverterDutyKVA CodeHLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.0563OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque338LB-FTMax Speed3600rpmMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size9@6AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor StandardsNEMAMotor Type1482MMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency75.000HP@60HZOverall Length41.26INPhase3Power Factor87Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque243LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRPM1700 - 1800Service Factor1Shaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorShaftSlingerSpeed1780rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current610AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load61°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230/460Voltage @ Frequency230.0V@60HZXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 738LB-FT |
| Current @ Voltage | 168.000A@230.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 95.4% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEBC |
| Feedback Device | ENCODER |
| Frame | 365T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Encoder/FeedbackDevice |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 84.0a |
| HP | 75 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | InverterDuty |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.0563OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 338LB-FT |
| Max Speed | 3600rpm |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@6AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 1482M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 75.000HP@60HZ |
| Overall Length | 41.26IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 87 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 243LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Speed | 1780rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 610A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| XP Division | NotApplicable |