Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque18.7LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage1.700A@575.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load87.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame145TCFrame MaterialStainlessSteelFrequency60.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps1.7aHP1.5Hz60Insulation ClassFInverter CodeInverterReadyIP RatingIP56KVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C15.2OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque13.3LB-FTMotor FinishUNPAINTEDMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3528MMotor Weight45Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency1.500HP@60HZOverall Length13.41INPhase3Power Factor74Product FamilyWashDownAllStainlessSteelPull-Up Torque12.3LB-FTPulley Face CodeC-FaceRodent ScreenNoneRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter0.875INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1760rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current14.9AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1800Synchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load54°CTemp. Rise @ S.F. Load65°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage575Voltage @ Frequency575.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 18.7LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 1.700A@575.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 87.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 145TC |
| Frame Material | StainlessSteel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 1.7a |
| HP | 1.5 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| IP Rating | IP56 |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 15.2OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 13.3LB-FT |
| Motor Finish | UNPAINTED |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3528M |
| Motor Weight | 45 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 1.500HP@60HZ |
| Overall Length | 13.41IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 74 |
| Product Family | WashDownAllStainlessSteel |
| Pull-Up Torque | 12.3LB-FT |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1760rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 14.9A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 54°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 65°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 575 |
| Voltage @ Frequency | 575.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |