Ambient temperature (°C)60CENCountry of originThailandCSAYCurrent2.6 ADrive end bearingBallDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorEnclosureTotally enclosed air overFrame48Frame length4.45 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/3 HPOutput KW0.25 kWPackaged height5.75 inPackaged length11 inPackaged width5.75 inPhase1Poles6RotationReversibleRPM1075Service factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension6.50 inShaft typeDouble flatSpeed1075 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage208-230 V
| Ambient temperature (°C) | 60 |
| CE | N |
| Country of origin | Thailand |
| CSA | Y |
| Current | 2.6 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Totally enclosed air over |
| Frame | 48 |
| Frame length | 4.45 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/3 HP |
| Output KW | 0.25 kW |
| Packaged height | 5.75 in |
| Packaged length | 11 in |
| Packaged width | 5.75 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 6 |
| Rotation | Reversible |
| RPM | 1075 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 6.50 in |
| Shaft type | Double flat |
| Speed | 1075 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 208-230 V |