Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque298LB-FTConduit Box MaterialCast IronConstant Torque Speed Range6Current @ Voltage69.000A@208.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load93.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame324TFrame MaterialIronFrequency50.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps31.0aHP25Hz50/60Insulation ClassFInverter CodeInverterDutyIP RatingNONEKVA CodeHLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.286OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque179LB-FTMax Speed1800rpmMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type1260MMotor Weight741Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles6Output @ Frequency20.000HP@50HZOverall Length32.00INPhase3Power Factor79Product FamilyHazardousLocationMotorPull-Up Torque122LB-FTPulley Face CodeStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSNON-COMPLIANTRPM1100 - 1200Service Factor1Shaft Diameter2.125INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1180rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current194AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1200Synchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load44°CTemp. Rise @ S.F. Load54°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage190/230/380/460Voltage @ Frequency380.0V@50HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupCLIGPC, DXP DivisionDivisionIXP Temp CodeT3C
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 298LB-FT |
| Conduit Box Material | Cast Iron |
| Constant Torque Speed Range | 6 |
| Current @ Voltage | 69.000A@208.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 93.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 324T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 50.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 31.0a |
| HP | 25 |
| Hz | 50/60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterDuty |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.286OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 179LB-FT |
| Max Speed | 1800rpm |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 1260M |
| Motor Weight | 741 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 20.000HP@50HZ |
| Overall Length | 32.00IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 79 |
| Product Family | HazardousLocationMotor |
| Pull-Up Torque | 122LB-FT |
| Pulley Face Code | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSNON-COMPLIANT |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 2.125IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1180rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 194A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1200 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 54°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 190/230/380/460 |
| Voltage @ Frequency | 380.0V@50HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPC, D |
| XP Division | DivisionI |
| XP Temp Code | T3C |