Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature50°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneCurrent @ Voltage8.200A@110.0VDesign CodeNDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load62.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialSteelFrequency50.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps4.1aHP0.5Hz50Insulation ClassBInverter CodeNotInverterKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLocked Bearing IndicatorLockedBearingMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size6@18AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor StandardsNEMAMotor Type3520LMounting ArrangementF1Number of Poles4Output @ Frequency.500HP@50HZOverall Length14.28INPhase1Power Factor62Product FamilyHazardousLocationMotorPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRPM1425Service Factor1Shaft Diameter0.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1425rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1500RPM@50HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage110/220Voltage @ Frequency220.0V@50HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupCLIGPD;CLIIGPF, GXP DivisionDivisionIXP Temp CodeT3C
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 50°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 8.200A@110.0V |
| Design Code | N |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 62.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 4.1a |
| HP | 0.5 |
| Hz | 50 |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6@18AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3520L |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | .500HP@50HZ |
| Overall Length | 14.28IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 62 |
| Product Family | HazardousLocationMotor |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RPM | 1425 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1425rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 110/220 |
| Voltage @ Frequency | 220.0V@50HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| XP Division | DivisionI |
| XP Temp Code | T3C |