Agency ApprovalsULAgency approvalsULAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Auxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary boxNo auxillary boxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBase indicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)BlowerNoneBreak-Down Torque14.5LB-FTBreak-down torque14.5 lb-ftConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage11.000A@230.0VCurrent @ voltage11.000 A @ 230.0 VDesign CodeLDesign codeLDrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEfficiency @ 100% Load75.0%Efficiency @ 100% load75.0 %Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedElectrically isolated bearingNot electrically isolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrame184TCFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60.00 HzFull Load Torque0LB-FTFull load torque0 lb-ftHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHigh Voltage Full Load Amps11.0aHigh voltage full load amps11.0 aHP2 HpInsulation ClassFInsulation classFIP RatingNONEKVA CodeHKVA codeHLifting LugsNoLiftingLugsLifting lugsNo lifting lugsLine-line res @ 25° C0.244 Ohms A Ph / 0.632 Ohms B PhLine-Line Res. @ 25° C0.244OhmsAPh/0.632OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked bearing indicatorLocked bearingLocked-Rotor Torque16.6LB-FTLocked-rotor torque16.6 lb-ftMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor letter typeCap start, induction runMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor Type3634LMotor type3634LMotor Weight93Mounting ArrangementF1Mounting arrangementF1No-Load Current0ANo-load current0 ANumber of Poles4Number of poles4Output @ Frequency2.000HP@60HZOutput @ frequency2.000 HP @ 60 HZOverall Length18.86 inPhase1Power Factor81Power factor81Product FamilyGeneralPurposeProduct familyGeneral PurposePull-Up Torque13LB-FTPull-up torque13 lb-ftPulley Face CodeC-FacePulley face codeC-faceRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSNON-COMPLIANT
| Agency Approvals | UL |
| Agency approvals | UL |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary box | No auxillary box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Base indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 14.5LB-FT |
| Break-down torque | 14.5 lb-ft |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 11.000A@230.0V |
| Current @ voltage | 11.000 A @ 230.0 V |
| Design Code | L |
| Design code | L |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 75.0% |
| Efficiency @ 100% load | 75.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Electrically isolated bearing | Not electrically isolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | 184TC |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60.00 Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Full load torque | 0 lb-ft |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 11.0a |
| High voltage full load amps | 11.0 a |
| HP | 2 Hp |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | H |
| KVA code | H |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Lifting lugs | No lifting lugs |
| Line-line res @ 25° C | 0.244 Ohms A Ph / 0.632 Ohms B Ph |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.244OhmsAPh/0.632OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked bearing indicator | Locked bearing |
| Locked-Rotor Torque | 16.6LB-FT |
| Locked-rotor torque | 16.6 lb-ft |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor letter type | Cap start, induction run |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Type | 3634L |
| Motor type | 3634L |
| Motor Weight | 93 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| No-load current | 0 A |
| Number of Poles | 4 |
| Number of poles | 4 |
| Output @ Frequency | 2.000HP@60HZ |
| Output @ frequency | 2.000 HP @ 60 HZ |
| Overall Length | 18.86 in |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 81 |
| Power factor | 81 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Product family | General Purpose |
| Pull-Up Torque | 13LB-FT |
| Pull-up torque | 13 lb-ft |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley face code | C-face |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSNON-COMPLIANT |
| RoHS status | ROHS NON-COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.125 in |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Speed | 1730 rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Start Configuration | DOL |
| Start configuration | DOL |
| Starting Current | 61A |
| Starting current | 61 A |
| Starting Method | Directonline |
| Starting method | Direct on line |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Temp rise @ rated load | 70° C |
| Temp rise @ SF load | 82° C |
| Temp. Rise @ Rated Load | 70°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 82°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Thermal device - winding | Normally closed thermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Vibration sensor indicator | No vibration sensor |
| Voltage | 115/208-230 |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Voltage @ frequency | 115.0 V @ 60 HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| XP class and group | CLI GP D; CLII GP F,G |
| XP Division | DivisionI |
| XP division | Division I |
| XP Temp Code | T3C |
| XP temp code | T3C |